Întâlnire istorică între reprezentanţii Bisericii Metodiste Unite România şi Episcopul Bisericii Evanghelice de Confesiune Augustină

În ziua de miercuri, 19.03.14, a avut loc în Sibiu o întâlnire extraordinară, în premieră, între delegația bisericii Metodiste Unite din România și episcopul  Reinhart Guib al Bisericii Evanghelice de Confesiune Augustină.

Delegaţia Bisericii Metodiste Unite a fost compusă din:

• Patrick Streiff, episcop pe Europa Centrala, de Est și Africa de Nord
  • Rev. Daniel Toplaski, Superintendent peste Bulgaria și România
  • Rareș Calugar, pastor român
  • Cristian Istrate, pastor român.
UMC and BECA
Descriere poză (de la dreapta la stânga):

episcopul Reinhart Guib, episcopul Patrick Streiff, pastorul Rareș Călugăr, Rev. Daniel Topalski, pastorul Cristian Istrate.

Scopul acestei întâlniri a fost crearea unei relaţii de prietenie și unitate frăţească, Biserica Metodistă Unită şi cea de origine Lutherană fiind în acord ecumenic şi în strânsă la legătura la nivel european şi mondial .

comunicat